Greckie tradycje na Nowy Rok!

Zastanawialiście się czy Grecy mają jakieś zwyczaje na Nowy Rok mające przynosić szczęście? Oczywiście, że mają! W kulturze Greków można spotkać wiele zabobonów, przesądów i zwyczajów na różne okazje. Nie dziwne więc, że znajdziemy ciekawe tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz te noworoczne. Oto kilka naszych ulubionych tradycji, które można spotkać w Grecji na Nowy Rok! 

Vasilopita - szczęście w kawałku!

Z vasilopitą zawsze jest dużo zabawy! To noworoczne słodkie ciasto (najpopularniejszą formę ciasta można porównać do biszkoptu lub chałki) skrywa… monetę (gr. flouri). Ciasto krojone jest na kawałki i wierzy się, że ten kto w swoim znajdzie ukryty pieniążek, zostanie obdarowany szczęściem na cały rok!

Krojenie vasilopity to wydarzenie celebrowane nie tylko w gronie rodziny i w domach przy rodzinnym stole, ale także środowisku pracowników i firm. W ramach wydarzeń wewnętrznych w greckich firmach lub stowarzyszeniach często organizowane są spotkania towarzyskie, na których oficjalnie kroi się vasilopitę (spotkanie można porównać do naszego wigilijnego śledzika).

W Internecie można znaleźć przepisy jak upiec vasilopitę, podrzucam Wam filmik greckiego Master Chefa, Akisa Petrizikisa. Wspólnie możecie upiec to noworoczne ciasto!

A na dobrą sprawę, pomysł wrzucenia monety (lub innego drobnego przedmiotu) można wykorzystać w dowolnym wypieku! Tylko uwaga na zęby 😉

Agios Vasilis, czyli... Święty Mikołaj!

Jeśli myśleliście, że greckim dzieciom prezenty przynosi święty Mikołaj, to byliście w błędzie! Święty Bazyl (Vasilis, Wasyli) jest wyczekiwany 1 stycznia i to on odwiedza najmłodszych domowników przynosząc im świąteczne podarunki. Grecy według tradycji nie wymieniają się prezentami w Wigilię Bożego Narodzenia, ale właśnie w pierwszy dzień Nowego Roku. Oczywiście w dzisiejszych czasach, zwyczaje te się zmieniają i co raz więcej greckich rodzin świętuje i przyjmuje tradycje typowo europejskie, więc często tradycje związane z prezentami są mieszane i praktykowane także w Święta Bożego Narodzenia jeszcze w grudniu. 

Kolędy i kolędnicy

Kalanda czyli kolęda, tak jak i w Polsce, najczęściej śpiewana jest przez dzieci. W poranek pierwszego dnia roku dzieci chodziły od domu do domu śpiewając świąteczne utwory. Kolędy były śpiewane zazwyczaj przy akompaniamencie dźwięków trójkąta i nagradzane drobną zapłatą ze strony gospodarzy domów. Tradycja śpiewania kolęd wywodzi się aż z czasów starożytnych, która przez niektórych wciąż jest praktykowana po dzisiejsze czasy!

Nowoczesnymi greckimi domami zawładnęły komercyjne piosenki świąteczne. Możemy na przykład usłyszeć grecką wersję słynnego „Last Christmas”! Posłuchajcie utworu „Oi kampanes xtipoun”, czyli „Dzwonki dzwonią” w wykonaniu Alexia Vassiliou!

Granat - wybuch szczęścia i obfitości.

To nasz ulubiony zwyczaj, który co roku nas zdumiewa, nie mniej jednak, chyba nie zaczniemy go praktykować. Zaraz powiemy dlaczego 😉

Granat, to owoc kryjący wiele znaczeń. O samym granacie jako symbolu czytamy w literaturze, znajdziemy jego ślady nie tylko w mitologii starożytnej ale także w Biblii. Jest on dosyć popularny w kulturze wschodniej, dlatego często pojawia się w dziełach literackich i nie tylko. Obecność granatu w sztuce krajów wschodnich na pewno wynika także z obecności tych owoców w naturze. Drzewa granatowców lubią ciepły klimat, a sezon na zbieranie owoców w Grecji wypada w okresie zimowym (zazwyczaj pierwsze greckie granaty pojawiają się już w październiku).

Pamiętacie postaci z greckiego mitu o Demeter i jej córce Persefonie? To przejmująca historia matki i córki, w wyniku której powstały między innymi pory roku. To właśnie atrybutem Demeter jest jabłko granatu, po którym można rozpoznać jej postać w późniejszych dziełach sztuki. W micie, granat symbolizuje poniekąd zmianę – Persefona, nieopatrznie przyjmując od Hadesa, króla piekieł, owoc i zjadając go związała się ze światem podziemia już na zawsze, a konsekwencją tego były stałe pory roku na ziemi.

Grecka tradycja jednak ma w zwyczaju niecodzienne wykorzystanie granatu. W nowy rok Grecy… rzucają i trzaskają granatami przed drzwiami wejściowymi do domu! Granat symbolizuje po dzień dzisiejszy płodność, obfitość i urodzaj i tego właśnie życzy się domostwu poprzez ten owocowy wybuch 😉 Kto nie chce nabrudzić przed domem czerwonym sokiem, może zakupić symboliczny owoc, który często można znaleźć teraz w sklepach. Popatrzcie na te ceramiczne cuda – taki ozdobny granat to idealne rozwiązanie! Czasami można też spotkać granat wiszący nad wejściem do domu, który wiesza się w święta a owoc czeka aż zostanie zjedzony w nowym roku.

Granat to owoc, który charakteryzuje się niezwykłym kolorem i strukturą – przez jednych uwielbiany, przez innych.. niedoceniany! Granat to bomba witaminowa, wierzymy więc, że uwzględnienie owocu granatu w życiu codziennym od nowego roku to na prawdę dobre rozwiązanie!

Sprawdź ofertę wycieczek!
Więcej informacji: 
www.magictours.pl

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Emilia

Emilia

Jej przygoda z Grecją rozpoczęła się już na studiach. Zakochana w tym kraju po uszy, rzuciła wszystko i przeprowadziła się do Hellady, którą codziennie odkrywa na nowo. Niepoprawna marzycielka, szukająca idealnego domku na plaży z palmą w ogródku!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 votes
Article Rating

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych. Prawo europejskie nakłada na nas obowiązek poinformowania Państwa o działaniu tej usługi – definicja. Prosimy o zaakceptowanie tego faktu.