Laganas Beach, May 2020

Wakacje w Grecji a koronawirus (COVID-19)

Jak będą wyglądały wakacje w Grecji w sezonie wakacyjnym 2020? Czy Polacy mają szansę, aby zanurzyć się w greckim morzu jeszcze tego lata i czego można spodziewać się już po przylocie?

W jednym miejscu zebraliśmy dla Was garść najważniejszych i sprawdzonych informacji, które pozwolą rozwiać wiele wątpliwości na temat tegorocznych wakacji w Grecji. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

Od kiedy będzie można latać na wakacje z Polski do Grecji?

W Grecji sezon turystyczny rozpoczyna się w pełni już w środę, 1 lipca 2020 roku. W czerwcu do Grecji można było przybyć samolotem przez porty lotnicze w Atenach i Salonikach, natomiast od 1 lipca swoje działanie wznawiają wszystkie międzynarodowe lotniska w kraju, także te na wyspach.

Pierwsze samoloty z polskimi turystami wylądują w Grecji już w pierwszych dniach lipca, np. na Zakynthos pierwszy lot bezpośredni z Polski planowany jest na 3 lipca.

Granice lądowe i morskie
Od 15 czerwca 2020 Grecja umożliwi przekraczanie swoich granic lądowych z Albanią, Północną Macedonią i Bułgarią. Podróżni będą poddawani losowym testom po przyjeździe i nie będą objęci obowiązkiem kwarantanny.

Od strony morza do Grecji przybywać będzie można od 1 lipca 2020. W tym przypadku podróżni również będą poddawani losowym testom po przyjeździe i nie będą objęci obowiązkiem kwarantanny.

Grecki rząd zastrzegł możliwość zmiany i dowolnej modyfikacji wdrażanych obostrzeń na każdym etapie w zależności od zmieniających się okoliczności.

Czy podróżni objęci są obowiązkiem kwarantanny?

Nie, podróżni przybywający do Grecji od 1 lipca 2020 NIE są już objęci powszechnym obowiązkiem kwarantanny po przylocie. Nie ma tu również znaczenia, z jakiego lotniska w Polsce przylatują turyści.

Od 13 czerwca 2020 również polski rząd zniósł wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. Od tego dnia Polska otwiera także swoje granice dla obywateli państw Unii Europejskiej oraz umożliwia swobodne podróżowanie Polakom, jak i przekraczanie przez nich granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Polacy powracający do kraju z wakacji w Grecji również NIE będą objęci obowiązkiem kwarantanny w Polsce. 

Test na koronawirusa przed przylotem?

Czy przed przylotem na wakacje do Grecji należy zrobić test na koronawirusa albo uzyskać specjalny certyfikat zdrowotny? Nie, nie ma takiego obowiązku. Turyści nie muszą przedstawiać specjalnych certyfikatów ani wykonywać testu przed przylotem.

Na greckich lotniskach planowane są sporadyczne, wyrywkowe testy na obecność koronawirusa. Nie będą one dotyczyły wszystkich, lecz jedynie losowo wybranych pasażerów.

Co jeśli wynik testu będzie pozytywny?

Po wykonaniu testu wytypowanemu pasażerowi na obecność koronawirusa udaje się on do docelowego miejsca swojego zakwaterowania, gdzie oczekuje na wynik. Jeśli wynik będzie negatywny, kontynuuje on swoje wakacje zgodnie z planem.

Jeśli wynik okaże się pozytywny, pasażer zostaje skierowany na obowiązkową, czternastodniową kwarantannę w specjalnie wyznaczonym hotelu na koszt greckiego rządu. Według wcześniejszych zapowiedzi kwarantanną mogą zostać objęci także najbliżsi towarzysze podróży osoby zakażonej. Pozostali podróżni kontynuują natomiast swoje wakacje.

Wiemy już, że hotelem wyznaczonym na punkt kwarantanny na Zakynthos będzie hotel Keri Village & Spa, położony w bardzo malowniczej okolicy na przylądku Keri.

Formularze dla pasażerów po przylocie

Wszyscy podróżni przybywający do Grecji drogą lotniczą od 1 lipca 2020 na minimum 48 godzin przed przylotem będą zobowiązani wypełnić specjalny formularz lokalizacji pasażera (PLF) dostępny na stronie travel.gov.pl zawierający szczegółowe informacje o miejscu wylotu, czasie trwania ostatniego pobytu w innych krajach oraz adresu/miejsca zakwaterowania podczas swojego pobytu w Grecji, a także dane osobowe pasażera. Nie określono jeszcze, kto wypełnia formularz, jeśli podróżujemy do Grecji z biurem podróży – touroperator czy sam pasażer.

Po wypełnieniu formularza każdy z pasażerów otrzyma indywidualny kod QR, na podstawie którego po przylocie obsługa portu lotniczego skieruje go od razu po odbiór bagażu lub test na obecność koronawirusa.

Jak będzie wyglądała podróż samolotem?

Na wszystkich – zarówno polskich, jak i greckich – lotniskach planowane jest wdrożenie specjalnych procedur, które umożliwią spokojną i bezpieczną podróż. Zapowiada się, że wiele nowych rozwiązań z czasem zyska status rutynowych zasad, które będą obowiązywały w międzynarodowym ruchu lotniczym przez kolejne lata.

W niektórych terminalach przebywać mają wyłącznie osoby odbywające podróż, załoga samolotów oraz pracownicy portów lotniczych. Na większości lotnisk przestrzeń zostanie zorganizowana w taki sposób, by osoby przylatujące nie miały kontaktu z pasażerami, którzy dopiero odbędą podróż. Pasażerowie będą proszeni o zachowanie bezpiecznych, półtorametrowych odstępów w punktach kontroli, odprawy czy podczas boardingu. 

Osoby wchodzące do terminali lotniczych będą poddawane kontrolnym pomiarom temperatury ciała. Na terenie lotniska oraz w samolocie obowiązkowe będzie dezynfekowanie rąk oraz zakładanie maseczek ochronnych lub innych akcesoriów zasłaniających usta i nos.

airport

Przed podróżą z Polski warto odwiedzić stronę portu lotniczego, będącego miejscem wylotu, a także przewoźnika, by poznać szczegółowe procedury obowiązujące podróżnych.

W jaki sposób będą funkcjonowały greckie hotele?

Już w czerwcu w Grecji otwierają się wszystkie hotele, także te działające tylko w trybie sezonowym.

Wszystkie hotele będą wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej (środki dezynfekcyjne, maski), z których będą mogli korzystać również goście hotelowi (nie ma jednak obowiązku noszenia masek ani rękawiczek przez turystów). Przestrzenie wspólne w hotelach, takie jak recepcja, widny, restauracje, będą poddawane regularnej dezynfekcji. Procedury zameldowania i obsługa gości hotelowych będą prowadzone w taki sposób, by skrócić czas oczekiwania podróżnych i uniknąć zgromadzeń dużej liczby osób w tym samym miejscu. Wydłużony zostanie także czas zameldowania i wymeldowania kolejnych gości hotelowych, co pozwoli na dokładne czyszczenie, wentylację i dezynfekcję pokoi. Zmiana pościeli, poszewek i ręczników przeprowadzana będzie wyłącznie na życzenie gości, a w każdym pokoju znajdować się będą żele antyseptyczne.

Restauracje hotelowe będą działały podobnie, jak inne lokale gastronomiczne w Grecji. Stoliki rozmieszczone będą w większych odległościach. Przy jednym zasiądzie maksymalnie 6 osób, przy czym zasada ta nie dotyczy rodzin z dziećmi. Obsługa restauracji zobowiązana zostanie do noszenia maseczek ochronnych. Posiłki najpewniej nie będą wydawane w formie bufetu.

W hotelach dopuszczone do użytku będą wszystkie baseny zewnętrzne. Zalecane jest unikanie nadmiernego zatłoczenia kąpielisk i zwiększenie dystansu między leżakami, a także ich regularna dezynfekcja.

Osoby z zewnątrz, niewypoczywające w danym obiekcie, będą miały do niego ograniczony dostęp. Personel hotelowy zostanie przeszkolony z zakresu podstawowej wiedzy dotyczącej koronawirusa, a także procedur czyszczenia, dezynfekcji i higieny. 

W jaki sposób będą funkcjonowały restauracje, bary i taverny?

Restauracje, bary i taverny działają w Grecji już od kilku tygodni. Obsługa zobowiązana jest do noszenia maseczek, a także dezynfekcji stolika po każdym kliencie. Regularnej dezynfekcji i czyszczeniu poddawane są także inne przestrzenie w lokalu. Stoliki rozmieszczone są w większych odległościach. Przy jednym zasiada maksymalnie 6 osób, przy czym zasada ta nie dotyczy rodzin z dziećmi.

Jak zorganizowane zostaną greckie plaże?

Greckie plaże zostały otwarte ponownie dla wypoczywających już 16 maja 2020 roku. Swobodnie można korzystać zarówno z kąpieli morskich, jak i słonecznych. Turyści nie są zobowiązani do noszenia maseczek ani innych środków ochrony osobistej. Grecki rząd nie wprowadził również obowiązku stosowania przesłon czy plastikowych przegród między leżakami. Wdrożono jednak zalecenia dotyczące minimalnej odległości między parasolami. Pod każdym z parasoli mogą znajdować się maksymalnie dwa leżaki (zasada ta nie dotyczy rodzin z dziećmi), a korzystając z nich każdy z wypoczywających będzie musiał przykryć je własnym ręcznikiem. Rozwiązania te są stosunkowo łatwe do wdrożenia, gdyż w podobny sposób przestrzeń na greckich plażach organizowano już dotychczas. Obowiązkowa stanie się regularna dezynfekcja leżaków po każdym kliencie, jak i dostępnych na plażach urządzeń sanitarnych.

(na zdjęciu leżaki i parasole w Laganas, zdj. z dn. 29/05/2020.)

Laganas Beach, May 2020

Czy programy wycieczek Magic Tours ulegną zmianie?

Wprowadzane dotychczas, wiążące regulacje nie wpływają na charakter naszych programów zwiedzania. Wycieczki planujemy realizować zgodnie z harmonogramem i odwiedzać wszystkie ujęte w programie atrakcje. Podczas zwiedzania, jak zawsze, zatroszczymy się o najwyższy komfort i przyjemne warunki podróży dla naszych turystów. Jeszcze skrupulatniej podejdziemy do kwestii czystości, zwiększymy częstotliwość dezynfekcji naszej floty wodnej i lądowej, a naszym turystom na pokładzie busów, łodzi i autokarów udostępnimy środki do dezynfekcji. W naszych biurach stacjonarnych jednocześnie przebywać będzie mogła tylko ograniczona liczba osób. Przy wejściu do biura udostępnimy środki ochrony osobistej i dezynfektory. 

Jednocześnie możemy zapewnić, że bez względu na odgórne wytyczne i regulacje, na naszych wycieczkach wciąż będzie magicznie! 😉

Czy możliwa jest zmiana terminu wycieczki?

Większość biur podróży i organizatorów turystyki wprowadziło elastyczne warunki rezerwacji, umożliwiając rezygnację lub zmianę terminu swoich wakacji. Także w Magic Tours wdrożyliśmy rozwiązania ułatwiające naszym turystom spokojne planowanie wypoczynku. Skontaktuj się z nami, jeśli Twoja data przylotu ulegnie zmianie na późniejszy – wspólnie wybierzemy nowy termin wycieczki lub znajdziemy inne dogodne rozwiązanie! 

Sprawdź także nasze nowości na Sezon 2020 oraz nową ofertę 2021 – rezerwacja jest już możliwa! Zachęcamy też do zapoznania się z zakładką Promocje i pakiety, w której znajdziesz Pakiety wycieczek, aktualne promocje oraz  informacje dot. Voucherów! Zakładka z Promocjami znajduje się na stronie głównej poszczególnych kierunków Magic Tours. Więcej informacji chętnie udzielimy także mailowo lub telefonicznie!

Zdrowie i bezpieczeństwo podróży naszych turystów pozostaje dla nas niezmiennym priorytetem, dlatego postaraliśmy się zebrać tutaj wszelkie dostępne, sprawdzone i potwierdzone informacje dotyczące greckich wakacji w nadchodzącym sezonie wakacyjnym. Przez cały czas pozostajemy do Waszej dyspozycji i w razie potrzeby udzielimy wszelkich niezbędnych informacji. Gdy tylko dowiemy się czegoś nowego, będziemy na bieżąco informować Was o tym na naszym blogu i Facebooku.

Dziękujemy Wam za zaufanie i mamy nadzieję, że mimo okoliczności, już niebawem zobaczymy się na greckim szlaku, a Wam jeszcze w tym roku uda się spędzić swoje wakacje w Grecji! Do zobaczenia!

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Tomek

Tomek

Znany ze swojej bezgranicznej miłości do Grecji. Z wykształcenia kulturoznawca, z pasji Przewodnik Magic Tours, którego mieliście z pewnością okazję poznać na jednej z wycieczek. Tomek opowie Wam mnóstwo ciekawych historii związanych z greckimi zwyczajami oraz sprawi, że zakochacie się w Grecji i zaczniecie pakować walizkę!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych. Prawo europejskie nakłada na nas obowiązek poinformowania Państwa o działaniu tej usługi – definicja. Prosimy o zaakceptowanie tego faktu.