Jak się poruszać po Atenach?

Jeśli pamiętacie poprzedni wpis o tym, jak przedostać się z lotniska do centrum (przeczytaj tutaj), to mam dla Was dawkę kolejnych wskazówek. Tym razem przedstawię Wam kilka pomysłów na to jak najlepiej poruszać się po bezkresnych Atenach!

Za każdym razem jak tutaj jestem łapię się na tym, że wszędzie chcę chodzić pieszo. Tak, to moje kolejne zamiłowanie – moim najlepszym przyjacielem jest opaska monitorująca aktywność i licząca kroki! Ateny to idealne miejsce, by tych kroków robić dziesiątki tysięcy aż w końcu tracisz czucie w nogach i nie pozostaje nic innego jak kilkugodzinna regeneracja przy dobrej kawie lub winie. Słuchajcie – patrząc na mapę może Wam się wydawać, że odcinek który chcecie pokonać jest krótki i szybki do przejścia. Ha! Nic bardziej mylnego! Dobra, wszystko zależy gdzie leży Wasz Punkt A i gdzie znajduje się punkt B, ale warto sprawdzić na mapie w telefonie czy ten odcinek wyglądający na 800 metrów, to czasem nie 8 kilometrów 😉 Każdy, kto uwielbia spacery będzie zadowolony!!

Najpopularniejsze środki transportu w Atenach

Autobusy miejskie są wszechobecne i docierają do wielu miejsc w całych Atenach. Dla turysty jednak, autobusy wydają się być jednak najtrudniejszą metodą podróżowania po metropolii z tego powodu, że najczęściej się spóźniają i są bardzo zatłoczone. Jak dla mnie, była to zawsze najbardziej „stresująca” metoda poruszania się po mieście. Linie autobusowe są bardzo rozbudowane, ale dla osoby która nie zna dobrze topografii miasta, mogą stanowić niezłe wyzwanie!

Jednak, nie ma to jak metro! Nie do końca jest to metro w encyklopedycznym tego słowa znaczeniu, bo Ateńczycy nazywają je „ilektriko” (gr. ήλεκτρικό), czyli elektryczny środek transportu, bo większa część jest nadziemna! W Atenach są trzy linie metra: czerwona, zielona i niebieska. Kupując bilet jedno- lub kilkodniowy masz możliwość przejechania całego miasta wzdłuż i wszerz!

Na początek warto wydrukować lub zapisać w telefonie poniższą mapkę (kod QR z plikiem do ściągnięcia mapy na końcu strony) Przystanki są tak usytuowane, że do celu zazwyczaj masz kilka metrów do przejścia (jeśli mówimy np. o Akropolu czy innych strategicznych miejscach, które z pewnością znajdą się na twojej liście must-see).

Kolejnym środkiem transportu, poniekąd uzupełniającym metro, jest tramwaj – naziemna kolejka, przypominająca tramwaj bądź trolejbus. To trzy linie kursujące z „wnętrza” Aten w kierunku wybrzeża i wzdłuż niego. Taką kolejką można spokojnie dostać się w okolice Palio Faliro i Glyfady – plaża, beach bary w sezonie i morze na wyciągnięcie ręki! (Trasa tramwajowa zanzaczona jest na mapce kolorem seledynowym)

Taksówki w Atenach są stosunkowo tanie. Jeśli podróżujecie w 2-3 osoby i pilnie potrzebujecie się gdzieś przedostać, to zazwyczaj najszybszy środek transportu (jeśli nie ma metra pod ręką). Dla przykładu, kurs z Palio Faliro w okolice Stacji Akropolis to koszt ok. 6 euro za około 7 kilometrową trasę.

W Atenach są dostępne także miejskie hulajnogi oraz rowery (rowery są jednak mniej popularne i mniej dostępne) ale przyznaję, że nie miałam okazji z nich jeszcze skorzystać.

Bilety na komunikację miejską

Bilety najszybciej można dostać w ogólnodostępnych biletomatach, posiadających opcję wyboru języka (niestety brak polskiego, ale jest grecki, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski). Nowoczesne bilety, umożliwiające korzystanie ze wszystkich trzech rodzajów miejskiej komunikacji (metro + autobus + tramwaj), są papierowe ze specjalną wkładką magnetyczną, co pozwala na ponowne doładowanie biletu – nie ma potrzeby więc kupować kolejnego kartonik, można go po prostu doładować w biletomacie! Tradycyjne bilety są jeszcze dostępne czasami w kioskach.

Instrukcja krok po kroku jak zakupić bilet w biletomacie, znajduje się na oficjalnej stronie komunikacji miejskiej w Atenach, poczytaj więcej tutaj oraz tutaj

Wskazówki:

  • Podróżując komunikacją miejską, zwłaszcza metrem, pilnujcie swoich rzeczy – torebki i plecaki koniecznie miejcie dobrze zamknięte, schowane, najlepiej trzymajcie je z przodu, nie na plecach lub na boku. Na stacjach metra bardzo często można stracić portfel lub telefon – a wierzcie mi, podczas pobytu w Atenach ani ze złodziejem ani z lokalną policją nie chcecie mieć do czynienia 😉
  • W biletomatach można płacić gotówką jak i kartą płatniczą
  • W punktach informacyjnych na większych stacjach metra można zdobyć mapki z rozkładem linii metra.
  • Metro jak i autobusy kursują codziennie i bardzo często. Metro działa do około 1-2 w nocy. Pamiętajcie, że Grecy kilka razy w roku lubią strajkować – oficjalny program strajków komunikacji (i nie tylko) można sprawdzić na stronie www.apergia.gr
  • Jeśli nie posiadasz szóstego zmysłu w postaci orientacji w terenie, super sprawą jest zainstalowanie aplikacji Google Maps na telefon i ściągnięcie mapy offline – wybierasz teren, który chcesz zapisać w telefonie i jest on dostępny offline przez około 30 dni! Fantastyczna sprawa w przypadku podróżowania 😊
  • Ściągnij mapkę metra i miej ją zawsze przy sobie! Zeskanuj kod QR:

Jeżeli chcesz poznać Ateny i zwiedzić najważniejsze atrakcje samych Aten i okolic zapraszamy do kontaktu z oddziałem Ateny Magic Tours! 
Wycieczki z polskim przewodnikiem i bogatym programem zwiedzania!
Więcej informacji: 
www.atenymagictours.pl

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Emilia

Emilia

Jej przygoda z Grecją rozpoczęła się już na studiach. Zakochana w tym kraju po uszy, rzuciła wszystko i przeprowadziła się do Hellady, którą codziennie odkrywa na nowo. Niepoprawna marzycielka, szukająca idealnego domku na plaży z palmą w ogródku!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 votes
Article Rating

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych. Prawo europejskie nakłada na nas obowiązek poinformowania Państwa o działaniu tej usługi – definicja. Prosimy o zaakceptowanie tego faktu.