Moja wypchana babcia.

Kryzys, pomarańcze i babcia, która ratuje rodzinę

Babcia (gr. γιαγιά) to niezwykle ważny członek każdej greckiej rodziny. Od stuleci to właśnie greckie babcie stanowiły niezwykłe spoiwo wielopokoleniowych rodów, otaczały miłością najbliższych, wytyczały kierunek, w którym zmierzali pozostali członkowie rodziny, ale niejednokrotnie zachodziły też za skórę niepokornym zięciom! W Grecji wszyscy przecież wiedzą, że z babcią się nie dyskutuje!

„My Stuffed Granny”

W bardzo ciekawy sposób temat ten został przedstawiony w krótkometrażowym filmie animowanym „Moja wypchana babcia” (ang. My Stuffed Granny), wyreżyserowanym przez Effie Pappa i wielokrotnie wyróżnionym i nagradzanym m.in. na Edinburgh Film Festival, Tokyo Anime Awards, Festiwalu w Palm Springs i w Nowym Jorku.

Rodzina w kryzysie i głodna babcia

Film to opowieść o małej Sofii, która mieszka w wiekowym już domu ze swoim tatą i ukochaną, choć zrzędliwą i wiecznie głodną, babcią. Rodzina padła ofiarą kryzysu ekonomicznego, ojciec Sofii jest bezrobotny i ze strachem spogląda w przyszłość. Nie ma bowiem pewności, czy pieniędzy starczy na kolejny miesiąc życia, utrzymanie i jedzenie. Jedyny ratunek dla nich stanowi skromna, wypłacana co miesiąc, emerytura babci. Wciąż jest to jednak za mało, by móc związać koniec z końcem.

Przedsiębiorcza Sofia, pomarańcze i niespodziewana śmierć babci

Choć Sofia jest jeszcze dzieckiem, to zdaje sobie sprawę z problemów starszych. Na swój sposób chce pomóc rodzinie. Odkłada więc pestki pomarańczy i stara się zasadzić drzewo pomarańczowe, którego owoce ocaliłyby bliskich w potrzebie. Nasiona jednak nie kiełkują i, co gorsza, babcia umiera na dzień przed kolejną wypłatą emerytury. Jak teraz poradzą sobie bohaterowie filmu? Czy rodzina przetrwa? Jak poradzi sobie ojciec? Obejrzyjcie film, by dowiedzieć się, co wydarzyło się potem.

„Jeśli życie daje Ci pomarańcze, zrób marmoladę”

Choć fabuła filmu wydaje się bardzo prosta, a przedstawiona historia może wywołać niejeden uśmiech na twarzy widza, to nie sposób nie zauważyć, że obnaża ona rzeczywiste problemy, z którymi przez ostatnie lata borykało się greckie społeczeństwo, takie jak kryzys stawiający wiele osób na skraju ubóstwa. Raz jeszcze podkreśla też niezwykle żywe do dziś greckie wartości – rodzinę i wspólnotę, które pozwalają przetrwać nawet najtrudniejsze czasy i znaleźć rozwiązanie w sytuacji pozornie bez wyjścia. Bo przecież – jak nauczyła wszystkich babcia – „Jeśli życie daje Ci pomarańcze, zrób marmoladę”!

Kim jest Effie Pappa?

Twórczyni filmu, Effie Pappa, to reżyser i animatorka mieszkająca w Atenach i Londynie. W swojej twórczości odwołuje się do uniwersalnych wątków dotyczących ludzkiej egzystencji i codziennych trosk. W swoich filmach bazuje na licznych alegoriach, absurdzie czy czarnym humorze. Jej filmy zyskały uznanie na całym świecie, zyskując wiele znaczących nagród. Effie Pappa reżyseruje również reklamy i teledyski, a niektóre z jej prac pojawiły się m.in. w Rolling Stone, BFI Showcase, Short of the Week, ABC and the Fader.

Sprawdź ofertę wycieczek!
Więcej informacji: 
www.magictours.pl

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Tomek

Tomek

Znany ze swojej bezgranicznej miłości do Grecji. Z wykształcenia kulturoznawca, z pasji Przewodnik Magic Tours, którego mieliście z pewnością okazję poznać na jednej z wycieczek. Tomek opowie Wam mnóstwo ciekawych historii związanych z greckimi zwyczajami oraz sprawi, że zakochacie się w Grecji i zaczniecie pakować walizkę!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 votes
Article Rating

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych. Prawo europejskie nakłada na nas obowiązek poinformowania Państwa o działaniu tej usługi – definicja. Prosimy o zaakceptowanie tego faktu.