Zito i Ellada! - Niech Żyje Grecja
Co roku, 25 marca, obchodzone jest święto upamiętniające powstanie Greków przeciwko Imperium Osmańskiemu. Ta data jest uznawana za kluczową w historii współczesnej Grecji, oznaczając początek narodowego odrodzenia. Tego dnia, po pierwszej zwycięskiej bitwie i wyzwoleniu greckiego miasta Kalawryta spod osmańskiego panowania, biskup Patras, Germanos, zawiesił grecką flagę na klasztorze Agia Lavra, ogłaszając początek Powstania Narodowego. Grecy, którzy przez niemal 400 lat byli pod dominacją Turków, zyskali nową nadzieję po wydarzeniach w Europie, takich jak Rewolucja Francuska czy odzyskanie niepodległości przez Wyspy Jońskie. Wzrosła ich świadomość narodowa i determinacja w walce o wolność spod tureckiego ucisku. Z hasłem „Wolność albo śmierć” (Ειεζζερία ή ζάλαηος) 25 marca 1821 roku rozpoczęli zbrojną walkę o niepodległość. Rewolucja trwała niemal dziewięć lat, obejmując ponad 1000 starć, w których po obu stronach poległy tysiące ludzi. Ostatecznie, 3 lutego 1830 roku, na mocy traktatu londyńskiego, Grecja uzyskała pełną niepodległość. Choć 25 marca jest datą symboliczną, to powstanie rozpoczęło się kilka dni wcześniej, 17 marca 1821 roku, w mieście Aeropolis na półwyspie Mani.

Każdego roku, 25 marca, w Atenach z okazji Święta Niepodległości Grecji odbywa się imponująca parada wojskowa, w której biorą udział czołgi, samoloty i helikoptery. W całej Grecji organizowane są także pochody uczniowskie. Tysiące rodzin, trzymających małe niebiesko-białe flagi, zbierają się w centralnych punktach miast, by wziąć udział w obchodach.
Mimo obowiązującego Wielkiego Postu w Kościele prawosławnym, 25 marca w Grecji, w ramach obchodów Święta Niepodległości, tradycyjnie spożywa się rybę, szczególnie dorsza. Jest to dzień, kiedy w wielu greckich domach i restauracjach serwuje się potrawy rybne, a także specjalne danie – bakaliaros skordalia, czyli dorsza w panierce, podawanego z czosnkowym sosem ziemniaczanym. Kościół prawosławny 25 marca zezwala na spożywanie ryby jako wyjątek w tym okresie.
W Grecji 25 marca możemy usłyszeć Greków życzących sobie Ζήτω η Ελλάδα! lub Ζήτω! ( Zito i Ellada lub Zito) co oznacza Niech żyje Grecja! Jest to wyrażenie dumy i radości. My Greckim zwyczajem życzymy Wam Chronia Polla ( Χρόνια Πολλά ).