Miesiąc: styczeń 2021
Wakacje na Korfu. Mini przewodnik po miejscowościach turystycznych.
Korfu na wakacje. Mini przewodnik po miejscowościach turystycznych!
Planujesz wakacje na Korfu?
Nie wiesz, którą część wyspy wybrać, by móc wypocząć i skorzystać z lokalnych atrakcji? Przybywamy z pomocą! Dostajemy od Was mnóstwo zapytań na temat hoteli i miejscowości na Korfu. Zebraliśmy dla Was podstawowe informacje na temat poszczególnych regionów, które powinny Wam ułatwić zaplanowanie wakacji na naszej ukochanej wyspie! Pamiętajcie, że Korfu jest sporą wyspą, ma ona około 592 km2 (dla porównania Zakynthos to ok. 405 km2)!
Warto wybrać taki region, który pozwoli Wam na zwiedzenie największej ilości miejsc bez potrzeby pokonywania wielu kilometrów. Oczywiście, dłuższe przejazdy mają swój urok – nieziemskie widoki rekompensują niemalże wszystko! Jeśli planujecie zakwaterowanie pod kątem uczestnictwa w wycieczkach Magic Tours przypominamy, że odbieramy Was z każdego miejsca na wyspie.
Co znajdziesz w artykule?
Tak przedstawia się mapka z najpopularniejszymi miejscowościami na Korfu. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis każdej z nich. Mamy nadzieję, że wpis pomoże Wam wybrać idealną miejscowość, w której spędzicie uroczo czas i przeżyjecie prawdziwe greckie wakacje! Przy niektórych miejscowościach zaznaczyliśmy także najpopularniejsze hotele wybierane przez turystów.
Zachęcamy także i Was do komentowania i podzielenia się pod artykułem opinią na temat miejscowości lub lokalnych atrakcji, jeśli mieliście okazję spędzić swoje wakacje na Korfu!
Gotowi? Zaczynamy!
Sidari
Sidari to jedna z największych miejscowości turystycznych na Korfu. Znajdziecie tu duży wybór hoteli, tawern, sklepów, restauracji, także nie martwcie się o brak atrakcji np. wieczorami 😊 A plaże? Piaszczyste i oczywiście z serwisem plażowym! Miejscowość jest położona na płaskim terenie. W niektórych częściach występuje sporo glinki – nie przestraszcie się więc, jeśli woda w morzu będzie mętniejsza! Wszystko to w towarzystwie pięknych klifów z piaskowca. Na plaży znajdziecie bogatą ofertą sportów wodnych czy wypożyczalni małych łódek aby zwiedzić okolice Sidari od strony morza samodzielnie. Dojazd samochodem z Sidari do stolicy zajmuje około godziny – spotkacie tu sporo przyjezdnych turystów ponieważ największą atrakcją w okolicy jest Kanał Miłości, Canal d’Amour, który odwiedzamy na wycieczce Skarby Korfu. Dodatkowo z niewielkiego portu w Sidari można udać się w rejs na pobliskie wysepki Mathraki, Othoni i Erukoussa, które słyną z urokliwych zatoczek i krystalicznej turkusowej wody. Pamiętajcie jednak, że w okolicach Sidari bywa wietrznie, więc zanim zaplanujecie morskie wyprawy koniecznie sprawdźcie prognozy na kolejny dzień. Fani basenów i zjeżdżali mogą skorzystać z Sidari Water Park – nie należy on do wyszukanych parków wodnych, ale jest to niezła alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za morską wodą i piaskiem. Warto wspomnieć, że miejscowość jest bardzo popularna wśród turystów z Wielkiej Brytanii, wiele miejsc jest dostosowana do ich gustu.
Popularne hotele: Panorama Sidari, Summertime Village.
Roda
Kiedyś była to osada rybacka, która z biegiem lat rozrastała się wraz z rozwojem turystki. Dzisiaj to niewielki kosmopolityczny kurort, w którym znajdziemy tawerny, sklepy z pamiątkami i kilka barów. Spacerowicze mogą korzystać również z promenady, a fani długich spacerów zakocahją się w kilkumetrowej piaszczystej plaży! Plaża dociera do sąsiedniej miejscowości Acharawi. W szczególności polecamy spacery zwłaszcza wieczorową pora – panuje tu niesamowity klimat! Na samej plaży znajdziemy oczywiście serwis plażowy i oferty sportów wodnych. Roda to idealne połączenie tradycji i nowoczesności. Jest to również dobra baza wypadowa do pobliskich miejscowości turystycznych takich jak Kassiopi, Sidari, Acharawi.
Popularne hotele: Roda Garden Hotel, Mitsis Roda Beach, Robolla Beach.
Acharawi
Acharawi to miejsce często wybierane na rodzinne wakacje. Dobrze rozbudowana baza hotelowa przystosowana na wypoczynek z dziećmi (każdy znajdzie dla siebie odpowiednie lokum). Znajdziemy tutaj piaszczysto-żwirkową plażę, rozciągającą się na długość 3 km (tak jak w przypadu plaży w miejscowości Roda, tak i ta w Acharawi zachęca do długich spacerów). Na plaży znajdziecie ofertę sportów wodnych oraz serwis plażowy. Samo zejście do wody jest dość łagodne, a woda czysta. Infrastruktura Acharawi to średniej wielkości turystyczna miejscowość, położona wzdłuż głównej drogi. Bardzo duży wybór restauracji serwujących dania różnorodnej kuchni, tawern z lokalnym greckim jedzeniem i barów, wypożyczalni oraz sklepików z pamiątkami. Można tu odpocząć od zgiełku i hałasu. Fani folkloru i greckiej kultury znajdą w Acharawi pokaźne muzeum – wystawy przedstawiają m.in. meble ludowe, młyny czy wyroby tkalnicze. Każdy kto chce zgłębić historię życia Greków od XVIII wieku po czasy obecne uzna to miejsce za interesujące! A co jeśli wolicie aktywny wypoczynek? Nie ma lepszej opcji niż nurkowanie – lokalne centrum nurkowe zabierze Was w niesamowite miejsca – można odwiedzić wrak statku lub sprawdzić co kryją u swoich wybrzeży Wyspy Diapontia! O samym nurkowaniu znajdziesz więcej w dedykowanym tej aktywności artykule 😊
Popularne hotele: Gelina Village.
Agios Spirydon
Oaza spokoju w otoczeniu zieleni – tak możemy opisać miejscowość Agios Spirydon. Jeżeli szukacie spokojnego miejsca, w którym chcecie się poczuć jakby świat zatrzymał się w miejscu, to jedna z lepszych lokalizacji! Wspaniałe piaszczyste zatoczkowe plaże, wyróżnione Certyfikatem Błękitnej Flagi, tarasy słoneczne i krystalicznie czysta woda w otoczeniu zielonego krajobrazu… Brzmi cudownie! Zapas książek i olejków do opalania wskazane! Znajdziecie tutaj kilka sklepików, restauracji i kawiarni, jednak hotele również maja na tyle bogate zaplecze, że stają się samowystarczalne. Zachęcamy jednak do eksploracji okolicy, bo znajduje się tutaj Jezioro Antiniotissa lub Antinioti nazywane też laguną – są to tereny podmokłe objęte programem Natura 2000.
Popularne hotele: Mareblue Beach Resort
Kassiopi
Jedna z większych i atrakcyjniejszych miejscowości portowych na wyspie Korfu (w samej Kassiopi mieszka ok. 1200 osób!) a to wszystko z pięknym widokiem na Albanię. Ogromny wybór różnorodnych tawern, knajp, barów – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
To kosmopolityczne miejsce cieszy się popularnością wśród Brytyjczyków, Niemców oraz Francuzów. Ma to wpływ na odrobinę wyższe ceny na przykład artykułów spożywczych lub noclegów.
Tutaj nie znajdziecie długich i piaszczystych plaż., ale za to skaliste wybrzeże i urokliwe zatoczki z krystalicznie czystą wodą pozwolą Wam znaleźć miejsca bez tłumów turystów (polecamy również rozłożyć ręcznik na naturalnych a’la tarasach skalnych – pamiętajcie jednak o butach do wody!). Najpopularniejsze plaże w tym regionie to: Bataria (na zdjęciu poniżej), Kanoni, Pipitos, Zaręczynowa Zatoczka (tu podpowiedź dla chcących poprosić swoją drugą połówkę o rękę 😊) czy największa plaża żwirkowo-kamienista, Kalamionas, na której znajdziemy serwis plażowy. Co oprócz relaksu nad brzegiem morza? Bardziej aktywni odwiedzjący mogą udać się do pozostałości twierdzy, jednak przygotujcie się na kilkunastominutową wspinaczkę.
Zdecydowanie jest to miejscowość rekomendowana dla osób ceniących sobie kameralność, dla par czy paczki znajomych. Kassiopi dysponuje dużą bazą hotelową, popularnymi pensjonatami i prywatnymi apartamentami. Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić Kassiopi na chwilę, to warto sprawdzić naszą ofertę wycieczek – zatrzymujemy się tam podczas wycieczki Skarby Korfu!
Nissaki
Jadąc z Kassiopi na w stronę stolicy będziecie mieć okazję zatrzymać się w miejscowości Nissaki. Sam kurort jest niewielki i spokojny, ale to właśnie tutaj, według wielu turystów, znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na Korfu.
Zatoczkowa piaszczysta plaża schowana jest pomiędzy formacjami skalnymi. Zatoka Nissaki chroni plażę przed silnymi wiatrami, przez co woda jest tutaj spokojna a zejście do morza łagodne. Tutaj również znajdziemy centra nurkowe, jednak woda jest tu tak krystaliczna, że amatorzy snorkelingu moga podziwiać faunę i florę podwodnego świata praktycznie tuż przy samej plaży.
Oprócz zachwycającego złotego piasku znajduje się tutaj niewielki uroczy port, w którym cumują łodzie rybackie. W samej okolicy znajdziemy kilka tawern z lokalną kuchnią i owocami morza oraz sklepiki turystyczne.
Barbati
Barbati to malutka miejscowość, ciągnąca się wzdłuż głównej drogi, schowana wśród zielonych gajów oliwnych. Znajdziemy tutaj kilka knajp i sklepików. Barbati należy do spokojniejszych miejsc i błogiego spokoju, ale jeżeli zapragniecie zaplanować rozrywkowy wieczór, wybierzcie się wieczorem do oddalonego o ok. 5km, bardziej imprezowego Ipsos.
Co ciekawe jest to rekomendowana miejscowość fanom nurkowania i innych sportów wodnych – znajdziecie tutaj kilka centrów oferujących swoje usługi. Można również wynająć małą motorówkę, aby zwiedzić okoliczne zatoczki. Sama miejscowość słynie z jednej z najładniejszych plaż kamienisto-żwirkowych, sięgającej prawie 2km długości.
Lokalne plaże w tym regionie są często nagradzane za czystość i jakość serwisu. Plaża w Barbati również była nagrodzona certyfikatem Błękitnej Flagi. Co więcej? Jest to również idealne miejsce na wakacje dla fanów pieszych wędrówek, ponieważ Barbati leży u stóp Pantokratora, czyli najwyższego szczytu na Korfu.
Ipsos
Jeżeli szukacie imprezowego miejsca na wakacje to opcja idealna!. Ipsos to jedna z najbardziej imprezowych miejscowości na wyspie, zwłaszcza w lipcu/sierpniu gdzie zjeżdżają się duże ilości Włochów. Znajdzie się tutaj kilka spokojniejszych zakątków tego kurortu, więc jest możliwość ucieczki od całodniowych imprez!
Miejscowość oferuje dużo sklepów, marketów, tawern, pubów, restauracji, barów oraz klubów. Wzdłuż plaży można wybrać się na spacer po robiącej wrażenie promenadzie. Sama plaża należy do dość wąskich i żwirkowych, ale z serwisem plażowym i sportami wodnymi. Zejście do wody jest łagodne. To wspaniałe miejsce pod względem widokowym – plaża położona w zatoce otoczona jest bujną zielenią i z widokiem na Albanię oraz na Pantokrator! Ipsos to też dobra baza wypadowa do samego miasta Korfu – to zaledwie 16 km od stolicy wyspy.
Dassia
Dassia to nieduża miejscowość ale ciesząca się dużą popularnością wśród turystów z różnych krajów. To doskonałe miejsce wypadowe, głównie do miasta Korfu (25 minut autobusem) ale również do innych atrakcji ze względu
na jej centralne położenie. Dassia oferuje turystom długa wąską żwirkowa plażę z serwisem plażowym. Fani małych motorówek mają możliwość wynajęcia łódki na cały dzień. Fani bardziej ekstremalnych sportów wodnych natomiast powinni wiedzieć, że to właśnie w Dassia w latach ’70 został otwarty jeden z pierwszych ośrodków sportów wodnych w Grecji i wciąż oferuje szeroki wybór dostępnych aktywności! Parasailing z mega widokami na Korfu? Nie mam problemu! Wakeboarding? Zakładajcie deski i do wody!
Spacerując wzdłuż wybrzeża można znaleźć urokliwe zatoczki, które pomogą zyskać trochę prywatności, zapewniając piękny widok i krystalicznie czystą wodę otoczoną zielenią. Turyści do wyboru maja kilka restauracji serwujących lokalną kuchnię, barów, kawiarni i sklepów z pamiątkami czy wypożyczalni samochodów.
Gouvia
Jest to miejscowość położona najbliżej lotniska jak i samego miasta Korfu, kierując się od stolicy na północ (to jedyne 10km , czyli około 20 minut autobusem). Gouvia to bardzo dobra baza wypadowa, posiada niewielką plażę piaszczysto-żwirkową z serwisem plażowym. Woda ze względu na usytuowanie w zatoce jest spokojna i ciepła. Tutaj każdy znajdzie dla siebie odpowiednią knajpkę – od owoców morza, przez grecką tradycyjną kuchnię, po amerykańskie burgery czy chińskie potrawy. Znajdziecie tu również spory wybór barów i nocnych klubów (również tych dla osób 18+). Co ciekawe Gouvia została wybudowana na miejscu starego weneckiego portu, teraz znajdziemy tutaj marinę, do której przypływają luksusowe jachty z całej Europy.
Kanoni
Kanoni nazywane jest zapleczem mieszkalnym miasta Korfu i jednocześnie jednym z bardziej znanych i fotografowanych miejsc na Korfu. Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta Korfu, a swoją nazwę zawdzięcza starej armacie stojącej na szczycie wzgórza. Znajdziecie tu bujną zieleń i a samo Kanoni ma do zaoferowania wiele luksusowych hoteli i apartamentów.
Do samego miasta można stąd dojechać autobusem lub taxi, ale zdecydowanie rekomendujemy spacer, zwłaszcza wieczorem. Po drodze zobaczycie dwie atrakcje, godne polecenia. Jedną jest przepiękny pałac z parkiem, czyli Mon Repos, a drugą jest grobla pod lotniskiem wraz widokiem na klasztor Vlacherna i Mysią Wyspą (Pontikonisi). Warto się tam zatrzymać! Za niewielką opłatą można również udać się w krótki rejs na Mysią Wyspę – według greckiej mitologii wyspa to zamieniony w skałę, w ramach zemsty przez Boga mórz Posejdona, statek Ulissesa! Jeżeli jednak nie chcecie zatrzymywać się tutaj na dłużej ale na Waszej liście „TO-DO” jest selfie z samolotem nad głową, to koniecznie sprawdźcie nasz program wycieczki Magia Korfu!
Benitses
Malownicza malutka wioska rybacka, która leży 12,5 km na południe od miasta Korfu. Jej populacja liczy jedynie… 800 mieszkańców! W ciągu ostatnich kilku lat miejscowość stara się rozwijać i zachęcać turystów do przyjazdu w to miejsce, nie tracąc jednak swojego malowniczego charakteru i tradycyjnej atmosfery. W latach 70. i 80. Benitses było bardzo popularnym miejscem i do dzisiaj wioska oferuje różnorodne zakwaterowanie na każdy gust i budżet, znajdziecie tutaj również kilka tawern i kawiarni. Spacer po wąskich, brukowanych uliczkach ujawnia piękne tradycyjne detale, które zachwycają każdego odwiedzającego. Nie ma tutaj szerokich plaż ze złocistym piaskiem, ale raczej wąskie i małe plaże z rzędem leżaków. Jest tutaj również port z którego chętnie korzystają żaglarze, by przy okazji korzystać z uroków czystych wód Morza Jońskiego.
Benitses to dobre miejsce wypadowe, jeżeli rozważacie wynajem auta, a w niedalekiej odległości znajdziecie pałac Achillion – który trzeba obowiązkowo zobaczyć podczas pobytu na Korfu (Achillion odwiedzamy podczas wycieczki Magia Korfu).
Moraitika + Messonghi
Zaledwie 20 km na południe od miasta Korfu, znajdują się dwie miejscowości „przyklejone” do siebie, a razem tworzą jeden z większych kurortów turystycznych na wyspie, ale jednocześnie jest to jedno ze spokojniejszych miejsc! Znajdziecie tutaj bogatą ofertę noclegów: od prywatnych apartamentów po kompleksy hotelowe. Największym z nich jest 3* hotel Messongi Beach, liczący ok. 1000 pokoi!
Poza hotelami znajdziecie wspaniałe tawerny kuszące turystów niesamowitym zapachem lokalnej korfickiej kuchni czy też owoców morza. Są tu także liczne bary, kawiarnie, markety, sklepy z pamiątkami, wypożyczalnie samochodów oraz rowerów a to wszystko w otoczeniu gajów oliwnych. Plaże tutaj są piaszczysto-żwirkowe z łagodnym zejściem do morza i wszystkie wyposażone w serwis plażowy i beach bary. Fani sportów wodnych mogą wynająć tutaj motorówkę lub spróbować swoich sił na nartach wodnych. Fani nurkowania w pobliskiej miejscowości Agios Ioannis mogą znaleźć jedno z centrów nurkowych, które na swoje wyprawy wybiera się w tereny objęte programem Natura 2000.
Lefkimi
Lefkimi to druga największa miejscowość na wyspie położona na południu Korfu. Sama miejscowoścć jest raczej mało turystyczna, nie zobaczycie tutaj kompleksów hotelowych, ale dostępne są zakwaterowania typu AirBnb. Lefikimi jest również jedną z najbardziej tradycyjnych miejscowości na Korfu, pomimo rozwoju turystyki zachowało swój wyjątkowy klimat – wąskie uliczki, piękne kościoły, wysokie budynki. Znajdziecie tutaj kilka tawern, sklepów oraz kawiarni, w których całymi dniami przesiadują mieszkańcy. Ze względu na usytuowany w Lefkimi port z łatwością można wybrać się na rejs np. do Paxos i Antipaxos.
Popularne hotele w tej okolicy: Labranda, Capo di Corfu.
Kavos
Kavos to miejscowość położona na samym południu wyspy Korfu. Jeżeli ktoś szuka „imprezowni” z pierwszego zdarzenia jest to miejsce idealne! Znajdziecie tutaj mnóstwo klubów, barów oraz pubów. Jeżeli byliście na wakacjach na Zakynthos w Laganas to możemy śmiało porównać te dwa kurorty do siebie. Mówi się, że Kavos nigdy nie śpi i często żartobliwie nazywane jest brytyjską kolonią na Korfu.
Miłośnicy plażowania mają do dyspozycji długą piaszczystą plażę z łagodnym zejściem do morza. Plaże są wyposażone w serwis plażowy, tawerny oraz beach bary. Dla fanów wodnego szaleństwa dostępny jest dmuchany FunPark na morzu – za niewielką opłatą przez cały dzień można do woli bawić się i szaleć. Osoby które nie lubią siedzieć w miejscu mogą wybrać się do stolicy wyspy – pomiędzy Kavos a miastem Korfu kursuje autobus miejski.
Agios Georgios (południe)
Agios Georgios South (zwracajcie uwagę na nazwy, bo są one do siebie bardzo podobne!) to istny raj dla fanów pięknych złotych plaż. Najpopularniejsza plaża w okolicy nosi nazwę Issos, która znajduję się zaraz przy Jeziorze Korission, w południowo-zachodniej części wyspy. Plaża Issos czy plaża Agios Georgios są wyposażone w serwis plażowy, boiska do siatkówki i wypożyczalnie łódek. Fani nurkowania znajdą tutaj, cieszące się dobrymi opiniami wśród gości, Diving Center. Każdy kto chce uciec od komercji może wybrać się na dłuższy spacer plażą Issos, która im dalej od miejscowości tym bardziej staje się dziewicza.
Sama okolica jest dość spokojna, otoczona gajami oliwnymi. Agios Georgios to kurort odpowiedni dla par i rodzin, to idealne miejsce na wakacyjny relaks! Infrastruktura miejscowości składa się z kilku barów, restauracji, sklepów z pamiątkami. Znajdziemy tutaj sporo apartamentów na wynajem, czy też największy w tej okolicy hotel Labranda Sandy Beach.
Jeżeli chcecie eksplorować najbliższe okolice to polecamy odwiedzić kilka innych ładnych plaż m.in. Marathias, plaża Lakkiess, Gardenos czy Santa Barbara na południu Korfu.
Popularne hotele: Labranda Sandy Beach.
Agios Gordios (centrum)
To z roku na rok coraz bardziej rozwijająca się miejscowość turystyczna położona w jednej z największych zatok na zachodnim wybrzeżu wyspy. Sama droga dojazdowa do kurortu jest niezwykle malownicza, widok na zatokę i gaje oliwne potrafią szybko zagwarantować nam wakacyjny grecki klimat!
Długa piaszczysta plaża z serwisem plażowym, szeroką ofertą beach barów i nadmorskimi tawernami, a dodatkowo z łagodnym zejściem do morza zdaje się być idealnym miejscem na rodzinne wakacje.
Wspaniała śródziemnomorska przyroda w tym m.in skała Ortholithi, która wynurza się z morza, piękne krajobrazy i zachody słońca mogą stać się super plenerem dla amatorów fotografii. Fani motorówek mogą wynająć tutaj łódkę, aby zwiedzić okoliczne zatoczki i kameralne plaże.
Znajdziemy tutaj prywatne apartamenty, spokoje na wynajem jak i duże hotele. Jednym z najbardziej popularnych miejsc noclegowych jest imprezowy hostel
The Pink Palace, w którym imprezował wielokrotnie sam… Freddie Mercury, którego chyba nie musimy przedstawiać! Dodatkowo znajdziemy tu sporo restauracji, barów, marketów i sklepów z pamiątkami. Miejsce to jest z pewnością godne uwagi.
Popularne hotele: Mayor La Grotta Verde Grand Resort.
Pelekas
Jest to niezwykle ciekawie położona miejscowość, położona na wzgórzu mała wioska w tradycyjnym greckim stylu oraz wspaniałym widokiem na morze. Sama wieś Pelekas słynie z dużego ruchu samochodowego, ponieważ jest to jedyna droga do poniżej położonych ośrodków turystycznych.
Znajdziemy tam dwie plaże godne polecenia. Pierwszą z nich jest piaszczystą plaża Pelekas, która nie należy do największych, ale za to do bogato zagospodarowanych – oferuje swoim gościom możliwość skorzystania z leżaków i parasoli, są beach bary oraz restauracje; Drugą jest uważana i zaliczana do najpiękniejszych plaż, piaszczysta Glyfada (na zdjęciu poniżej), która nie oferuje bogatej oferty gastronomicznej czy rozrywkowej ale znajdziemy tam kilka beach barów. Polecamy Wam również zwrócić uwagę na malutką plażę Myrtiotissa – zdecydowanie daleko jej od komercyjnych plaż!
Z niewielkiego wzgórza zwanego Tronem Kaisera można podziwiać niesamowite zachody słońca. Pelekas to również świetna baza wypadowa – do miasta Korfu jest jedynie 20 min jazdy samochodem.
Paleokastritsa
Paleokastritsa to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na wyspie Korfu. Jej obszar obejmuje sześć małych zatoczek oraz plaż. Krystalicznie czysta woda i urocze zakątki tworzą niesamowite miejsce dla fanów snorkelingu! Nie zapomnijcie więc zabrać ze sobą maski do nurkowania! Plaże tutaj są raczej piaszczysto-żwirkowe oraz kamieniste, ale wyposażone w serwis plażowy, prysznice oraz toalety. Zejście do morza nie należy do najłagodniejszych jednak uważamy, że zdecydowanie warto spróbować morskich kąpieli. Z Paleokastritsy można wybrać się w krótkie rejsy do Błękitnych Grot lub okolicznych rajskich plażach. Fani małych motorówek, również znajdą wypożyczalnie a amatorzy nurkowania centra nurkowe! Jeżeli posiadacie własny jacht – jest to również świetne miejsce do cumowania.
Sama Paleokastritsa to miejscowość położona wzdłuż drogi jednak o bogatej infrastrukturze. Hotele, apartamenty czy pokoje typu studio – znajdziecie tutaj wszystko. Duży wybór restauracji, tawern oraz barów. Dodatkowo znajdziecie tutaj supermarkety, sklepy z pamiątkami oraz wypożyczalnie samochodów – w skrócie: wszystko to czego możecie potrzebować podczas wakacji.
A co jeżeli nie jesteście wielbicielami całodniowych kąpieli morskich? Ogrom atrakcji! Polecamy dłuższy spacer do wznoszącego się na wzgórzu zamku – Angelokastro (jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych Korfu) dodatkowo Bella Vista, czyli zapierający dech w piersiach widok na zatokę w kształcie serca (nie polecamy jednak wybierać się tam pieszo!) A może warsztaty sztuki? Nie ma problemu – lokalną atrakcją jest produkcja wspaniałych narzędzi kuchennych, zabawek i różnego rodzaju przedmiotów, wykonanych z drewna oliwnego. Znajdziecie tutaj również miejsca, w których można kupić lokalne wyroby rzemieślnicze.
Do stolicy wyspy mamy zaledwie ok 20-25 min samochodem, Ci którzy nie czują się pewnie za kierownicą na greckich drogach, mogą skorzystać z często jeżdżącej tu komunikacji miejskiej.
Jeżeli chcecie odwiedzić Paleokastritsę i zobaczyć cudowną Bella Vistę, ale nie chcielibyście tu spędzać całego urlopu, koniecznie zerknijcie na nasz program wycieczki Magia Korfu!
Agios Georgios Pagon (Pagoi)
Typowo turystyczna miejscowość, położona w bardzo spokojnej okolicy (oddalona praktycznie od wszystkiego). Największym atutem „Pagów”, jak potocznie ją nazywamy, jest długa, szeroka, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza a to wszystko w jednej z największych korfickich zatok. Jednak nie bez powodu kurort ma swój przydomek „Pagi”, który kojarzy się z lodem (od greckiego słowa) – jest on związany z chłodną wodą w zatoce. Na plaży znajdziemy leżaki, parasole, prysznice, bary, wypożyczalnie motorówek lub centrum nurkowe. Plaża jest na tyle duża, że w nawet w szczycie wakacyjnego sezonu nie ma tam tłoku i każdy znajdzie miejsce dla siebie.
Jak na turystyczny kurort przystało, znajdziemy tutaj bogatą bazę noclegową – hotele, apartamenty, pokoje typu studio czy wille. Dodatkowo turyści do dyspozycji mają sklepy, restauracje, tawerny, bary, sklepy z pamiątkami czy kawiarnie. Zastanawiacie się, która nacja odwiedza to miejsce najczęściej? Nasi rodacy! Ag. Georgios Pagon jest niezwykle popularna wśród Polaków.
Jeżeli nie lubicie siedzieć w miejscu, Pagi oferują szeroki wybór wypożyczalni, samochodów, jeepów, rowerów, skuterów itp. Musicie jednak wiedzieć, że charakter dróg w tym regionie nie należy do najłatwiejszych, a ich stan również nie rozpieszcza zmotoryzowanych (samochody i busy przejadą skrótami, gorzej z autokarami, które muszą jeździć najdłuższą drogą).
Co zwiedzić w okolicy? Z Pagów najbliżej mamy to niesamowitej atrakcji jaką jest wioska Afionas, przypominającej swoim wyglądem Santorini, oraz cieszące się ogromną popularnością Porto Timoni, najlepiej dojechać tam samochodem (10 min. max), ale są też tacy którzy chodzą na piechotę (do samego Porto Timoni można pojechać z Nami – wycieczka Porto Timoni Super VIP) lub udać się tam np. drogą morską 😊 Dla osób lubiących dłuższe spacery ścieżka z Afionas do Porto Timni nie należy do najłatwiejszych – koniecznie pamiętajcie o butelce wody i wygodnym obuwiu!
Słoneczna Kerkyra czeka zatem na Wasze odwiedziny! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego Korfu jest tak popularną wyspą wśród turystów z całego świata! Spędziliście wakacje na tej wyspie? Podzielcie się opiniami i wspomnieniami z czytelnikami bloga!
Wybierasz się na Zakynthos? Przeczytaj artykuł o Zante – charakterystyka regionów turystycznych.
Sprawdź ofertę wycieczek na Korfu!
Więcej informacji: www.korfumagictours.pl
- 2021 Archives
- styczeń Archives
Aleksandra
Koronawirus w Grecji. Aktualne informacje
Koronawirus w Grecji (COVID-19)
Grecy – w myśl zasady lepiej zapobiegać, niż leczyć – zdecydowali się na zaostrzenie działań prewencyjnych w całym kraju, by ograniczyć tempo wzrostu zakażeń koronawirusem i zapobiec ewentualnemu przeciążeniu służby zdrowia. Premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, poinformował o wprowadzeniu od soboty, 7 listopada 2020, ogólnonarodowego „lockdownu”, który miał trwać pierwotnie do 30 listopada 2020, lecz później podjęto decyzję o wydłużeniu obostrzeń. Planowane ograniczenia są podobne do tych wprowadzonych w Grecji na wiosnę 2020 roku.
Lockdown
Aktualizacja z 22.04.2021
21 kwietnia 2021 roku grecki premier, Kyriakos Mitsotakis, potwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Grecja otworzy się na międzynarodowy ruch turystyczny 14 maja 2021 roku. Od połowy maja możliwe będzie również swobodne przemieszczanie się między różnymi regionami kraju. Warunkiem wjazdu do Grecji będzie świadectwo szczepień lub negatywny wynik testu PCR. Wcześniej, od 3 maja 2021 roku, swoją działalność wznowi grecka gastronomia. Od tego dnia restauracje, bary, tawerny czy kawiarnie będą mogły przyjmować swoich gość na tarasach i w ogródkach. Od 3 maja 2021 roku zmienią się również pory godziny policyjnej. Zakaz przemieszczania będzie obowiązywał między 23.00 a 05.00 rano. 10 maja 2021 roku ponownie otworzą się greckie gimnazja i szkoły podstawowe. Pod koniec kwietnia Grecja planuje też rozpocząć szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób powyżej 30 roku życia.
Więcej aktualnych informacji na temat obowiązujących restrykcji i zasad podróży do Grecji znajdziesz w tym artykule.
- Noszenie masek ochronnych pozostaje obowiązkowe dla wszystkich znajdujących się poza domem – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów.
- W całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się w godzinach 21.00-05.00.
- Sklepy detaliczne, fryzjerzy, salony kosmetyczne, usługi dietetyczne, ośrodki kontroli pojazdów (KTEO) są otwarte, jednak zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty. Miejsca te powinny stosować zasady dystansu społecznego (1 osoba na 25 m kwadratowych).
- Mieszkańcy nie powinni przemieszczać się między różnymi regionami kraju.
- W celu zminimalizowania intensywności kontaktów społecznych wdrożono mechanizm informowania władz o opuszczeniu domu za pośrednictwem wiadomości SMS. Zaleca się, by przemieszczać się tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład: wizyty u lekarza, podróży do pracy, pomocy bliskim czy spaceru lub ćwiczeń na świeżym powietrzu. O wybranym rodzaju aktywności informuje się tuż przed jej podjęciem w wiadomości SMS.
- W kościołach może przebywać jednocześnie 25 osób. W kościołach metropolitalnych zaś – maksymalnie 50.
- Od 11stycznia 2021 roku swoją działalność stacjonarną wznowiły greckie przedszkola, szkoły podstawowe oraz szkoły specjalne. 1 lutego 2021 otwarto ponownie gimnazja i licea. Nauka na uczelniach wyższych wciąż prowadzona jest w trybie zdalnym.
AKTUALIZACJA z 10 marca 2021 roku
- Greckie władze planują ponowne otwarcie handlu, sklepów i usług pod koniec marca 2021. Punkty te nie będą musiały już działać na zasadzie wcześniejszych zamówień internetowych. Klienci będą mogli natomiast swobodnie wejść do sklepów i realizować zakupy. Przed wyjściem będzie trzeba wysłać jednak specjalny, bezpłatny SMS na numer telefonu 13033.
- Ponowne otwarcie restauracji i punktów gastronomicznych dla gości planowane jest na połowę kwietnia 2021. Początkowo klienci będą mogli korzystać najpewniej z miejsc usytuowanych na zewnątrz lokali czy na tarasach.
- Wciąż obowiązuje wprowadzony wcześniej kolorystycznych podział kraju w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych regionach.
- Aktualne zasady wjazdu do Grecji wciąż są takie, jak ustalono wcześniej – należy pamiętać o wypełnieniu formularza PLF, posiadaniu negatywnego wyniku testu PCR oraz obowiązku siedmiodniowej samoizolacji tuż po przylocie.
- Greckie władze podały już wstępną datę otwarcia kraju na zagranicznych turystów i rozpoczęcia sezonu wakacyjnego 2021. Więcej szczegółów znajduje się tutaj.
AKTUALIZACJA z 09 lutego 2021 roku
We wtorek, 09 lutego 2021, premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, oświadczył, że Attyka, jako najbardziej zaludniony obszar Grecji, do 28 lutego 2021 pozostanie w „całkowitym lockdownie„, co oznacza, że wszystkie sklepy detaliczne i szkoły zostaną zamknięte, z wyjątkiem supermarketów, sklepów spożywczych i aptek. Swoje drzwi zamkną też salony fryzjerskie i kościoły. Restauracje i kawiarnie będą mogły natomiast realizować zamówienia w ramach usługi dowozu.
Tymczasowo podtrzymane zostają wcześniejsze postanowienia dotyczące lotów pasażerskich do/z Grecji z Albanii i Macedonii Północnej. Będą one obsługiwane tylko przez port lotniczy w Atenach. Wciąż wstrzymane są także loty między Grecją a Katalonią w Hiszpanii. Podróżni innych lotów powinni zaś pamiętać o obowiązku wypełniania formularza PLF przed podróżą, obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na minimum 72h przed podróżą oraz obowiązku siedmiodniowej samoizolacji po przylocie do Grecji w miejscu swojego pobytu. Więcej szczegółów na temat aktualnych zasad podróży do Grecji znajduje się w dalszej części artykułu.
________
AKTUALIZACJA z 05 lutego 2021 roku
Wieczorem 05 lutego 2021 roku greckie władze oświadczyły, że choć większość regionów kraju znajduje się w stabilnej sytuacji epidemiologicznej, to w wybranych obszarach konieczne jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, by pomóc w sprawnym zwalczeniu epidemii.
Szczególne środki ochrony wprowadzone zostają wprowadzone w Attyce, Salonikach i półwyspie Chalcydyckim. Na 10 kolejnych dni w tych regionach zostaje wprowadzone ograniczenie swobodnego przemieszczania się w weekendy między godziną 18.00 a 05.00. W tryb zdalny przejdą szkoły i przedszkola. Otwarte będą jedynie supermarkety, sklepy spożywcze, piekarnie, stacje benzynowe i apteki. Inne punkty usługowe oraz handel detaliczny będą zamknięte.
Dodatkowe środki ograniczające od 6 lutego zostaną wprowadzone też na Santorini, Mykonos oraz regionach Chlkidy, Patry i Agios Nikolaos na Krecie. Na obszarach tych będą obowiązywać obostrzenia podobne do tych w Attyce i Salonikach, z tym wyjątkiem, że czasowo wstrzymane zostanie sprawowanie nabożeństw z uczestnictwem wiernych, a na Mykonos i Santorini wciąż będą mogły działać przedszkola i szkoły podstawowe.
Na kolejne 7 dni w obszarach czerwonych pozostaną gminy: Teby, Sprata, Lesbos, Zakynthos, Eordea, Tanagra, Rethymno, Pydna-Kolindros, Dirfion-Messapia, Andravida-Kyllini i Tempi.
Wprowadzone regulacje mają pomóc sprawnym uporaniu się z sytuacją epidemiologiczną.
_________
Grecja od samego początku pandemii nie znajdowała się na szczytach list zakażeń. Szybkie wprowadzenie działań prewencyjnych w Grecji już wiosną 2020 roku pozwoliło uniknąć dużej liczby zachorowań, a także wznowienie międzynarodowego ruchu turystycznego latem. Grecki premier zapewnił, że grecka gospodarka także i tym razem poradzi sobie z tak zaplanowaną blokadą. Według zapowiedzi rząd jest gotowy na wsparcie finansowe obywateli, których dotkną nowe obostrzenia. Szacuje się, że tak szeroko zakrojone działania pozwolą na szybkie i skuteczne ograniczenie rozwoju epidemii w Grecji. Według założeń powrót do względnej normalności, przy zachowaniu wybranych tylko środków ochrony, możliwy będzie w Grecji już niebawem. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.
Żółte i czerwone strefy ryzyka
Od 30 stycznia 2021 greckie władze wdrożyły mapę podziału kraju na żółte i czerwone strefy ryzyka. Kolory oznaczają stan zagrożenia epidemiologicznego w poszczególnych regionach kraju. Obszary żółte są to regiony monitorowane, o stosunkowo niedużej liczbie zakażeń. Obszary czerwone oznaczają natomiast te regiony, na których w ostatnim czasie stwierdzono więcej przypadków zarażeń koronawirusem. Obowiązują w nich też dodatkowe ograniczenia. Przypisanie regionów do poszczególnych konkretnych stref kolorystycznych jest cyklicznie aktualizowane. Aktualizacje będą miały miejsce w dowolnym okresie uznanym za wymagany zgodnie ze wskaźnikami epidemiologicznymi danego obszaru.
DODATKOWE OBOSTRZENIA W STREFACH CZEROWNYCH
- nie wolno swobodnie przemieszczać się od godziny 18.00 do 05.00 rano
- sklepy mogą prowadzić sprzedaż detaliczną, jednak tylko w ramach wcześniejszego zamówienia towaru przez klienta i odbioru zakupów w godzinach pracy sklepu
- usługi kosmetyczne czy fryzjerskie świadczone są po wcześniejszym umówieniu się
- w sklepach i punktach usługowych na przestrzeni 25 m2 może przebywać maksymalnie 1 osoba
- liczbę wiernych mogących brać udział w liturgii ograniczono do maksymalnie 9 osób
- dzieci wciąż kształcą się w szkołach, jednak zamknięte pozostają licea, w których lekcje prowadzone są w trybie online
Mapę z obszarami ryzyka można sprawdzić tutaj.
Czy aby przylecieć do Grecji trzeba się zaszczepić?
Według zapowiedzi greckiego rządu szczepienia na COVID-19 nie będą wymagane od turystów przybywających do Grecji w sezonie wakacyjnym 2021. Od turystów nie będzie wymagać się posiadania również świadectwa szczepień przeciw Covid-19. Choć na początku stycznia grecki premier, Kyriakos Mitsotakis, zaapelował do przywódców Unii Europejskiej o wprowadzenie ogólnounijnego świadectwa szczepień, które mogłoby usprawnić podróże, wyraźnie zaznaczono jednak, że nie będzie ono warunkiem wyjazdu do Grecji tego lata.
Według zapewnień greckiego ministra turystyki, Harisa Theoharisa, Grecja w sezonie wakacyjnym 2021 będzie otwarta dla wszystkich odwiedzających, którzy przy wjeździe do kraju będą posiadać:
- negatywny wynik testu molekularnego na obecność Covid-19
- albo świadectwo szczepienia przeciwko koronawirusowi
Nie określono jeszcze szczegółów, w jaki sposób będą prowadzone i weryfikowane wyniki testów, ani czy możliwe będzie wykonanie testu już po przylocie do Grecji.
Podróż do Grecji - aktualne zasady
Mimo zaostrzenia działań prewencyjnych w związku epidemią COVID-19, granice Grecji wciąż pozostają otwarte. Działają również greckie porty lotnicze – zarówno dla połączeń krajowych, jak i międzynarodowych. Podróż do Grecji jest zatem wciąż możliwa. Należy jednak o pamiętać o dodatkowych obostrzeniach.
OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA
Wszyscy podróżni przybywający do Grecji lotami z zagranicy od 18 grudnia 2020 do 8 lutego 2021 (z możliwością przedłużenia) będą musieli przejść obowiązkową, siedmiodniową kwarantannę zapobiegawczą w swoim domu (w przypadku stałych mieszkańców) lub w deklarowanym miejscu pobytu czasowego.
Dodatkowo pasażerowie lotów z Wielkiej Brytanii (bez względu na narodowość) muszą poddać się siedmiodniowej kwarantannie, a dodatkowo także wykonać test PCR w ostatnim dniu izolacji.
TESTY NA KORONAWIRUSA
Wszystkie osoby podróżujące do Grecji liniami lotniczymi z dowolnego kraju, w tym także z Polski, zobowiązane są do posiadania testu na koronawirusa (COVID-19) z negatywnym wynikiem. Test powinien zostać wykonany metodą PCR, poprzez wymaz z ust lub nosa, maksymalnie na 72 godziny przed wjazdem na terytorium Grecji. Ważne, aby test został wykonany rekomendowanym laboratorium*. Zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik testu musi być przedłożone w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości podróżnego.
*Lista rekomendowanych laboratoriów znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia RP.
O konieczności posiadania testu decyduje nie obywatelstwo podróżnego, a kraj jego wylotu. Zasady te dotyczą również obywateli Grecji, stałych rezydentów Grecji i osób podróżujących w szczególnych okolicznościach.
Do 11 listopada 2020 posiadanie negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do Grecji wymagane było w przypadku podróży lotniczej z następujących krajów: Bułgaria, Rumunia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malta, Belgia, Hiszpania, Albania, Północna Macedonia, Węgry, Czechy, Polska.
Od 11 listopada 2020 negatywny wynik testu będzie obowiązywał wszystkich pasażerów podróżujących z dowolnego kraju.
TEST NA LOTNISKU PO PRZYLOCIE
Pasażerowie lotów z zagranicy przybywający do Grecji, mimo posiadanego negatywnego wyniku testu, mogą być poddawani dodatkowym, szybkim, testom na lotnisku tuż po przylocie.
FORMULARZ PLF
Minimum na 48 godzin przed planowaną podróżą do Grecji należy wypełnić internetowy formularz lokalizacji pasażera PLF dostępny na rządowej stronie travel.gov.gr. Na podstawie formularza każdy podróżny otrzymuje indywidualny kod QR, na podstawie którego po przylocie podróżni mogą być kierowani na losowe testy na obecność koronawirusa (COVID-19). Po wykonaniu testu podróżny jest zobowiązany do pozostania w samoizolacji na czas 24 godzin. Jeśli wynik losowego testu okaże się pozytywny, pasażer zostanie zobowiązany do odbycia 14-dniowej kwarantanny.
Od wtorku, 10 listopada 2020, obowiązek wypełniania formularze PLF będzie dotyczy również obywateli Grecji oraz osób stale zamieszkujących Grecję, którzy podróżują z Grecji za granicę. Formularz ten należy wypełnić minimum na 24 godziny przed planowaną podróżą.
LOTY MIĘDZYNARODOWE
Pasażerowie lotów przybywających do Grecji z Wielkiej Brytanii poddawani są obowiązkowym testom na koronawirusa po przylocie, a także objęci obowiązkiem siedmiodniowej kwarantanny.
Po siódmym dniu kwarantanny pasażerowie Ci będą zobowiązani do wykonania kolejnego testu na koronawirusa. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna będzie obowiązywać przez 14 dni. Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna się zakończy.
Do odwołania zawieszone pozostają loty między Grecją i Turcją oraz między Grecją a Katalonią i Hiszpanią.
Wszystkie loty z/do Grecji z Albanii i Macedonii Północnej do odwołania obsługiwane są wyłącznie przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Atenach.
Z Izraela tygodniowo może wjechać do Grecji samolotami lądującymi na wszystkich lotniskach w kraju tylko do 10 000 pasażerów tygodniowo.
Z Rosji go Grecji tygodniowo może wjechać samolotami lądującymi tylko na lotniskach w Atenach, Salonikach i Heraklionie do 500 pasażerów tygodniowo.
Poza tymi wyjątkami do 7 stycznia 2021 przedłużony został zakaz wjazdu dla pasażerów niebędących obywatelami Unii Europejskiej. Zakaz ten nie dotyczy jednak obywateli następujących krajów: Singapur, Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Rwanda, Korea Południowa, Tajlandia, Urugwaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
LOTY KRAJOWE
Na czas ogólnonarodowej kwarantanny pasażerami lotów krajowych mogą być jedynie osoby powracające do miejsca swojego stałego pobytu, osoby podróżujące w celu dołączenia do członka rodziny, osoby podróżujące w celach biznesowych, osoby podróżujące w celach zdrowotnych. Pasażerowie lotów krajowych muszą posiadać w tym okresie potrzebne dokumenty oraz certyfikat objaśniający powód ich przemieszczenia się.
GRANICE LĄDOWE
Podróżując do Grecji drogą lądową można korzystać obecnie wyłącznie z przejścia granicznego Promachonas na granicy z Bułgarią. Podobnie jak w przypadku podróży samolotem, osoby przekraczające greckie granice lądowe również są zobowiązane do posiadania testu na koronawirusa (COVID-19) z negatywnym wynikiem.
PRZEMIESZCZANIE SIĘ PO KRAJU
Ze względu na wprowadzenie ogólnokrajowej kwarantanny swobodne przemieszczanie się po Grecji może być częściowo utrudnione. Poza koniecznością zgłaszania zamiaru opuszczenia domu w ściśle określonych sytuacjach, greckie władze wprowadziły również tymczasowy zakaz przemieszczania się między poszczególnymi regionami kraju, ograniczając je wyłącznie do uzasadnionych sytuacji związanych z kwestiami zawodowymi czy względami zdrowotnymi
- 2021 Archives
- styczeń Archives
Tomek
Hellenizm. Czy ktoś wierzy jeszcze w Zeusa?
Giulio Romano, fragment fresku z Sali Gigantów w Palazzo del Te w Mantui we Włoszech, 1532-1535
Hellenizm. Czy ktoś wierzy jeszcze w Zeusa?
Dziś Grecję uznaje się za kraj prawosławny. Religijne rytuały są tutaj często elementem życia codziennego. Prawosławie to też istotna część greckiej tożsamości i kultury, a kościół wciąż w znaczący sposób wpływa na rzeczywistość polityczną i społeczną. Czy grecka mitologia to już zatem tylko przeszłość, a mity faktycznie stanowią jedynie część greckiego dziedzictwa kulturowego i przypisane są zamierzchłym czasom? Pochopne przytaknięcie, jak się okazuje, nie jest jednak słuszne! Otóż czcicieli bogów olimpijskich można spotkać do dziś!
Wiara starożytnych Greków
Religię starożytnych Greków klasyfikuje się dziś jako jedną z religii tradycyjnych, czyli powstałych wskutek nawarstwiania się przez kolejne pokolenia poglądów religijnych i obrzędowości. Niezwykle istotną rolę w wierzeniach starożytnych odgrywała tradycja, postępowanie i czczenie bogów tak, jak czynili to przodkowie. Starożytni Grecy mieli wiele swobody w kwestii swoich wyobrażeń o świecie bogów. Najistotniejszą częścią ich religii była nie tyle osobista i duchowa relacja z bóstwem, co raczej kult oparty na rytualnym składaniu ofiar oraz cyklicznym udziale w obrzędach. Grecy nie posiadali swojej świętej księgi określającej prawdy wiary czy przykazy moralne, a mity zaś, choć objaśniały porządek świata, stanowiły w dużej mierze dzieło poetów, a nie kapłańskich kolegiów. Nie istniała jedna słuszna wersja mitu, a każdy historyk czy poeta samodzielnie interpretował w nim losy herosów i decyzje bogów. W mitologię starożytni nie wierzyli więc tak, jak chrześcijanie w historie biblijne. Błędnym byłoby jednak stwierdzenie, że wierzenia Greków sprzed tysięcy lat są już dzisiaj tylko częścią historii i europejskiego dziedzictwa. Wyznawcy bogów olimpijskich żyją
bowiem także i dzisiaj.
Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach
Współczesny Hellenizm – kopia dawnej religii czy inspiracja duchowością starożytnych?
Współczesny hellenizm jest religią politeistyczną, inspirowaną myślą i wierzeniami starożytnych Greków. Jego wyznawcy w religii sprzed tysięcy lat dostrzegają uniwersalne i nieprzemijające wartości. Helleniści czczą dwunastu greckich bogów olimpijskich oraz, na ile to możliwe we współczesnych warunkach, w swoim sposobie myślenia i działania odwołują się do praktyk i wierzeń starożytnych.
Hellenizm nie jest jednakże bezpośrednią kontynuacją religii starożytnej Grecji, lecz próbą jej odnowienia. Brak historycznej ciągłości oraz ograniczony zasób źródeł sprawia, że jego wyznawcy w dużej mierze muszą bazować na badaniach i opracowaniach współczesnych historyków, archeologów czy filologów. Ten swoisty, rekonstrukcyjny charakter hellenizmu nie ma jednak na celu dokładnego odwzorowania religii starożytnych, lecz raczej stworzenie nowego ruchu religijnego czerpiącego duchową inspirację z przeszłości
Podobnie jak w religii starożytnych Greków hellenizm cechuje wysoki stopień pluralizmu rytuałów i poglądów, brak sztywno ustalonych zasad oraz synkretyzm. Helleniści nie posiadają swojej świętej księgi ani narzuconych z góry zasad wiary. Za najwyższe objawienie bogów uznają oni świat, człowieka, a także ludzką historię. Wyznawcy swoje inspiracje religijne czerpią z mitologii greckiej, odczytywanej nie dosłownie, lecz jako zapis archetypicznych prawd i impuls do rozwoju osobistego. Inne ważne źródła dla hellenistów to dzieła Homera, Hezjoda, Salustiosa, Heraklita, Empedoklesa, Platona czy Arystotelesa.
Kult bogów olimpijskich i poszukiwanie szczęścia
W centrum wierzeń hellenistów znajduje się panteon greckich bogów olimpijskich. Istnieją oni jako oddzielne, samoistne byty, nie zaś jako przejawy absolutu, archetypy czy personifikacje. Bogowie, podobnie jak cała ludzkość, są częścią kosmosu, a prawa natury stanowią sposoby i przejawy ich działania.
Niezwykle istotna w hellenizmie jest etyka rozumiana jako sztuka, poprzez którą człowiek realizuje swoje powołanie i w sposób rozumny kieruje swoje życie ku szczęściu. To właśnie osiągnięcie szczęścia jest celem wyznawców tej religii. Narzędziem jego poznania jest rozum, najwyższą cnotą – postępowanie w zgodzie z ludzką naturą. Człowiek jako jednostka jest istotą prospołeczną, nie może funkcjonować w samotności, a prawdziwe szczęście może osiągnąć tylko pozostając częścią ludzkiej społeczności. To właśnie radość z rozumnego bycia tu i teraz jest największą nagrodą za dobre i cnotliwe życia hellenistów, którzy zwykle nie wierzą w kontynuację życia człowieka po śmierci. Innym ważnym elementem wiary współczesnych czcicieli bogów olimpijskich jest przekonanie o tym, że świat jest dobry, konieczny oraz boski. Poszczególne elementy świata są ubóstwione w panteonie bogów olimpijskich, co przekłada się tym samym na konieczność szanowania natury stanowiącej część boskiego kosmosu.
Jak zostać hellenistą?
Aby zostać hellenistą należy przejść rytuał wprowadzenia do wspólnoty wiernych nawiązujący do ceremonii wprowadzania nowego członka do domostwa praktykowanych w starożytnej Grecji. Wspólnota gromadzi się w domu wokół stołu lub ogniska – symbolicznie nawiązującego do miejsca, jakim w antycznej Grecji było palenisko, miejsce wokół którego gromadzili się mieszkańcy oraz wierni podczas obrzędów. Na stole zostaje umieszczona świeca poświęcona bogini Hestii. Najstarszy członek wspólnoty obmywa ręce, zapala świecę oraz odmawia modlitwę do bogini Hestii, po czym wprowadza nowego członka wspólnoty przez drzwi, a następnie siedmiokrotnie (w prawo) okrąża z nim stół. Pozostali wierni obsypują nowego członka wspólnoty ciastkami lub ziarnami, będącymi ofiarą dla duchów opiekuńczych. Następnie nowy członek staje przed świecą, odmawia modlitwę do wszystkich bogów oraz składa ofiarę z kadzidła. Po zakończeniu obrzędu najstarszy członek wspólnoty przewiązuje nowemu wiernemu białą wstążkę na czole lub ramieniu. Uroczystość wieńczy radosna uczta ze smakołykami i winem.
Modlitwy, rytuały i nabożeństwa
Kluczowe znaczenie dla hellenistów ma współcześnie codzienna modlitwa oraz nabożeństwo. Bazuje ona na hymnach oraz modlitwach kierowanych do bogów olimpijskich. Codziennie powinno odmawiać się modlitwy do Okeanosa (obmywając dłonie przed modlitwą), Hestii i Hermesa (na początek dnia), wszystkich Bogów oraz do Hyponosa (na zakończenie dnia). W kolejne dni tygodnia należy modlić się do Artemidy i Demeter (poniedziałki), Aresa i Hefajstosa (wtorki), Hermesa i Hestii (środy), Zeusa i Hery (czwartki), Afrodyty (piątki), Dionizosa i Posejdona (soboty), Apollina i Ateny (niedziele). Istnieje także porządek modlitw miesięcznych. Cały ich zbiór można znaleźć, na przykład, na polskiej stronie internetowej poświęconej hellenizmowi – olympeion.pl.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności kultowych (modlitwa, składanie ofiar, nabożeństwo) należy również przejść przez rytuał oczyszczenia. Jest on szczególnie istotny po pracy, (zwłaszcza brudzącej), po stosunku seksualnym, polucji, miesiączce, przelaniu krwi zwierzęcia (nie dotyczy ofiar), chorobie lub kontakcie z chorymi lub zmarłymi, po libacjach dla zmarłych czy dla sił chtonicznych. Do oczyszczenia służy woda – obmycie rąk lub kąpiel.
Podobnie jak w starożytnej Grecji w hellenizmie kapłaństwo nie odgrywa bardzo istotnej roli. Niektóre grupy hellenistów utworzyły jednak funkcję kapłana w celu realizacji zaprojektowanych przez siebie rytuałów ślubu lub pogrzebu. W większości przypadków jednak kapłani nie posiadają nadprzyrodzonych mocy lub autorytetu. Każdy wyznawca może modlić się i sprawować kult we własnym domostwie w gronie innych wiernych..
Hermes z małym Dionizosem dłuta Praksytelesa w Muzeum Archeologicznym w Olimpii, IV w p.n.e., fot. Tomasz Lidzbarski
Helleniści na świecie
Współcześnie hellenistów można spotkać w wielu krajach świata. Największe grono wyznawców tej religii znajduje się w Grecji i liczy około 2 tysięcy osób. Spora grupa hellenistów żyje też w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do tej pory nie zarejestrowano żadnego hellenistycznego związku wyznaniowego, jednak istnieje grono osób podejmujące określone praktyki religijne indywidualnie. Najczęściej skupiają się oni wokół serwisów internetowych olympeion.pl oraz pantheion.pl.
Największą działającą obecnie organizacją hellenistyczną jest Najwyższa Rada Hellenów Etnicznych (gr. Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών) działająca w Grecji od 1997 roku. W Stanach Zjednoczonych od 2001 aktywnie działa Hellenion, związek wyznaniowy dążący do wskrzeszenia religii starogreckiej. Hellenistów skupiają tam również zrzeszenia Elaio oraz Neokori. W Brazylii zaś od 2003 roku gromadzą się oni wokół portalu Reconstrucionismo Helênico no Brasil.
Sprawdź ofertę wycieczek!
Więcej informacji: www.magictours.pl
- 2021 Archives
- styczeń Archives